KAMUOYUNA DUYURU

yazar:

kategori: , ,

İzmir ilimizde, telsiz frekansı üzerinden hizmet veren merkezi ezan sitemine düzenlenen sızma girişiminin ardından Türkiye Cumhuriyeti ‘nde faaliyet gösteren lisanslı amatör telsizcilere yönelik yapılan olumsuz eleştirilere açıklık getirmek üzere;

Geçtiğimiz günlerde İzmir’in bazı ilçelerinde merkezi ezan sistemine düzenlenen çirkin, kabul edilemez ve şiddetle kınadığımız sızma girişimi yaşanmıştır. Bu sızma girişimi sonrası bazı televizyon ve basın kanallarında bu işlemin lisanslı amatör telsizciler tarafından yapıldığının bilindiğine dair; belirli bir kesime yönelik olarak dayanağı olmayan ve küçük düşürücü ifadeler kullanılmıştır. Lisanslı Amatör telsizciler haberleşme ve elektronik dallarında kendilerini yetiştiren ve 03 Şubat 2010 tarih 27482 Sayılı Yönetmelik gereği,


4. Maddenin A Fıkrasındaki:
“Amatör telsizcilerin afet, beklenmedik olaylar ya da can ve mal emniyeti, milli güvenlik ile ilgili durumlarla bunların tatbikatlarında olağanüstü hal ve acil durum haberleşmesinde görevli kuruluşlara yardımcı olmak üzere ilgili birimlerle veya kendi aralarında yaptıkları telsiz haberleşmesini yapan kişiler olarak,”

4. Maddenin D Fıkrasındaki:
“Amatör telsizcilerin kişisel, maddi veya siyasi çıkar gözetmeksizin, teknik gelişim ya da hobi amacı ile amatör radyo bant planına uygun olarak aralarında yaptıkları, ulusal ve uluslararası boyuttaki telsiz haberleşmesini yapan kişiler olarak,” tanımlanmıştır.


Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki amatör telsizcilerin çoğu, yurt dışında yapılan etkinliklerde ülkemizi başarı ile temsil etmektedirler. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından her sene yapılan sınavların toplamında şu ana kadar lisans alan 28500 amatör telsizci bulunmakta ve bu rakam her dönem artmaktadır.


Bir kısım basın, medya ve TV kanallarında çıkan haberlerde kullanılan ifadeler lisans sahibi amatör telsizcilerin zan altında bırakılmasına sebep olmuştur. Üzülerek ve kaygı ile takip ettiğimiz bu asılsız haberler ve açıklamalar, ileriki dönemlerde hobilerini geliştirmek için önümüzdeki sınavlara girecek olan amatör telsiz adaylarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Temel yapısı itibari ile ticari kaygılardan uzak olarak icra edilen bu hobi de amatör telsizciler kural ve kanunlara bağlı olarak, medyada konu olan olay ve eylemin tam aksine Kanun ve Yönetmelikler gereği hiçbir dini değerlere saygısızlık yapmaz ve ya siyasi polemiklerin tarafı olmazlar.


Ülkemizde yaşanan bir çok afette lisanslı amatör telsizciler, verilen görevlerde haberleşme ihtiyaçlarını gönüllü olarak yapmışlardır ve daima yapacaklardır.

Amatör Telsiz Camiasına yapılan ve dayanağı olmayan ve kötü sözleri sarf eden yazılı ve görsel basını ve de yazarları kınıyoruz. İvedi olarak en kısa sürede tekzip yayınlamalarını bekliyoruz. Aksi takdirde kanuni haklarımızı korumak için hukuki yollara başvurulacaktır.


Bu belge Elektronik ortamda imzalanmış olup aşağıda ismi yazılı Dernekler tarafından kamuoyuna sunulmuştur.

( YM2KBI ) BİLRAD
Bilişim İletişim ve Radyo Amatörleri Derneği
( İstanbul )
( YM2KV ) BAKTRAD
Batı Karadeniz Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği
GENEL MERKEZİ ( Bartın )
( YM1KTR ) ATRO
Amatör Telsiz Radyo Operatörleri Derneği
( İstanbul )
( YM1KM ) URAD
Uluslararası Amatör Telsiz ve Radyocular Derneği
( İstanbul )
( YM6VSM ) SAMRAD
Samsun Radyo Amatörleri Have ve Doğa Sporları Derneği ( Samsun )
( YM1KAA ) TAMAD
Tüm Telsiz Amatörleri Derneği
( İstanbul )
( YM1KE ) TANGOALFA
Tango Alfa Telsiz Amatörleri Derneği ( İstanbul )
( YM2KY ) SAKRAD
Sakarya Telsiz ve Radyo Amatörleri Elektronik Haberleşme Teknolojileri Derneği ( Sakarya )
( YM2KD ) DÜZRAD
Düzce Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği
( Düzce )
( YM3KI ) INTRAD
İnegöl Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği
( İnegöl )
BOLRAD
Bolu Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği
( Bolu )
( YM3KT )RAMAD
Radyo Amatörleri Derneği
( Bursa )
( YM5KDA )DAHAD
Doğu Akdeniz Haberleşme Amatörleri Derneği ( Antakya )
( YM7KK )GİTRAD
Giresun Telsiz Radyo Amatörleri ve Doğa Sporları Derneği ( Giresun )
( YM6KTA ) ÇOTRAH
Çorum Telsiz ve Radyo Amatörleri ve Havacılık Sporları Derneği (Çorum )
( YM4KBT )BUTRAD
Bucak Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği ( Burdur )


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir