28 Şubat Sivil Savunma Günü

yazar:

kategori: ,

Sivil Savunma Günü Nedir?

Sivil savunma, ülke savunmasının vazgeçilmez öğelerinden biri olup, yalnızca savaş zamanında değil barışta, yaşanan doğa kaynaklı afetlerde, halkın can ve mal kaybını en aza indirmek amacıyla yürütülen koruyucu ve kurtarıcı faaliyetlerin bütününü kapsıyor.

Topyekûn savunmanın en önemli unsurlarından biri olan; savaşta, afetlerde, yangınlarda ve diğer arama-kurtarma faaliyetlerinde halkın can ve mal kaybını en aza indirme amacını taşıyan sivil savunma konusuna dikkat çekmek amacıyla her yıl 28 Şubat günü ülkemizde Sivil Savunma Günü olarak kutlanıyor. [kaynak]

Bu anlamlı günde, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 14.11.1988 tarihli 7126 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 28 Şubat “Sivil Savunma Günü” olarak kabul edilmiş olup; her yıl Bakanlık Merkezinde, Taşra Teşkilatlarında, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile tüm okullarda oluşturulan “Sivil Savunma Kulüpleri” aracılığı ile çeşitli etkinlikler düzenleyerek kutlanmaktadır.

Bu yıl yapılan kutlamalarda Derneğimizi temsil ederek Büyükçekmece Memurdan Armağan İlköğretim Okulunda, öğrencilerimize Sivil Savunma ve Amatör Telsizciliği anlatan Sayın Güner Akoğul (TA1EJ)’e ve Sayın Eralp Çetin (TA1UTE)’e teşekkür ederiz.


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir